Lazer Epilasyon Seansı

Lazer Epilasyon Seansı

Lazer epilasyon seansı bölge olarak ya da tüm vücut şeklinde uygulanabilir. Birseansta tüm vücuda uygulanmasında sakınca yoktur. Lazer epilasyon uygulaması hızlı olduğundan yaklaşık iki saatte ortalama bir tüm vücut bitmektedir. lazer epilasyonda koltuk altı bölgesi gibi simetrik bölgeler tek bölge olarak kabul edilirler. Koltuk altı epilasyonu 5 dakika kadar kısa sürede uygulanabilmektedir. Lazer epilasyon seans sayısı ortalama olarak vücut bölgelerinde 6 seans yüz bölgesinde 10 seanstır. Lazer epilasyon seans aralıkları koltuk altı, bikini bölgesi gibi bölgelerde 2 ayda birdir. Yüz bölgesinde ise kıl döngüsü hızlıdır ve ayda bir uygulanır. Seans aralarında kıllar jilet veya makine ile kısaltılmalıdır. Ağda epilatör gibi yöntemler uygulanmamalıdır.

lazer epilasyon seansı

lazer epilasyon seansı

Lazer epilasyon seansından 3 gün önce kılları kısaltmak işleri kolaylaştırır. Bekleme süresini azaltır. Lazer epilasyon seansına gelirken kılları 3 gün önceden kısaltmak gerekir. Bu sayede vakit kazanılmış olur. Aynı zamanda olası bekleme durumları ve klinikte geçirilen zaman azalır. Lazer epilasyon öncesi uzmanlar kıl ve cilt yapınızı değerlendirerek size en uygun doz ve en uygun lazer epilasyon çeşidini seçerler. Bu sayede olası yan etkilerin önüne geçilir. Aynı zamanda lazer epilasyonun başarısı artar. Lazer epilasyon uygulama odasında uzmanlar size gözlük verirler ve kendileri de gözlük takarlar. Gözlükler yansıyan ışınlardan gözümüzü korumak içindir.

Lazer Epilasyon Seansı Öncesi;

Bazı kliniklerde uygulamaya göre değişmekle birlikte test atışları yapılarak cildinizin ve kılların verdiği reaksiyonlar değerlendirilir. Değerlendirme sonunda size uygun doz tespiti yapılır. Daha sonra lazer epilasyon işlemine geçilir. Test atışı herkes için gerekli olmayabilir. Buna uygulama yapacak uzmanlar karar verirler. Lazer epilasyon işlemi ağrılı bir işlem değildir. Sadece atış yapıldığı anda kıl diplerinde iğne batması ya da karıncalanma tarzında bir acı olur. Bu acı hızla geçer. Özellikle soğutma sistemleri sayesinde ağrı ortadan kalkar. Seansın bitiminde bölgede oluşan kızarıklık ve reaksiyonu yatıştırmak için bölge soğutulur. Kompres ya da hava soğutma uygulanır.

Daha sonra lazer epilasyon yapılan bölgeye nemlendiriciler sürülür. Lazer epilasyon yapılan bölgeye günde 3 kez ve bir hafta boyunca nemlendirici sürülebilir. Aşırı sürülmemelidir. Seansın bitiminde bölgede oluşan kızarıklık ve reaksiyonu yatıştırmak için bölge soğutulur. Kompres ya da hava soğutma uygulanır. Daha sonra lazer epilasyon yapılan bölgeye nemlendiriciler sürülür. Lazer epilasyon yapılan bölgeye günde 3 kez ve bir hafta boyunca nemlendirici sürülebilir. Aşırı sürülmemelidir. Bir dahaki lazer epilasyon seansınız genellikle 2 ay sonradır. Eğer yüz bölgesi epilasyonu yaptırıyorsanız o zaman süre biraz daha kısadır. Yaklaşık bir ay sonra bir dahaki lazer epilasyon seansına gelmeniz gerekecektir.

Lazer Epilasyon Seans Sayısı

Lazer epilasyon seansı sayısı ortalama altıdır. Bu seans sayısı hormonsal nedenlere bağlı olmayan epilasyon uygulamaları için geçerlidir. Lazer epilasyonun kozmetik amaçlı uygulandığı koltuk altı, genital, bikini bölgesinde lazer epilasyon genellikle 6 seans lazer epilasyon uygulama sayısı ile tatmin edici sonuçlara ulaşır. Yüz bölgesinde tetikleme yapma ihtimali olan ıpl ve alexandrite lazerler kullanılmamalıdır. Diode lazer sistemleri bu bölge için uygun lazerlerdir. Yüz bölgesi lazer epilasyonunda seans sayısı ondur. Erkeklerde sırt, omuz, göğüs bölgeleri ve kadınlarda kollar yine diode lazerlerin önerildiği bölgeler olup bu bölgelerde lazer epilasyon seans sayısı 6-8 dir. Fakat erkek lazer epilasyon sonuçları kadınlardaki kadar başarılı olamaz. Fakat yinede sonuçlar birçok erkek için tatminkardır.

Lazer epilasyon uygulamalarında kullanılan cihazlar yenilenerek ve çeşitleri artarak günümüze kadar gelmiştir. Lazer epilasyon seansında kıl köklerinin etkilenmesi önemlidir. Bugün en çok kullanılan lazer diode ve alexandrite lazerdir. Bu lazerlerin tipleri teknik olarak ayrılıklardan kaynaklanmaktadır. Lazer epilasyonseansında hedeflenen kıl köküne inmektir. Vücuttaki kılların gelişimi sırasında kılın kalınlaşıp büyümesinde erkeklik hormonu testesteronun önemli katkıları olmaktadır.

Erkek Kadın Farkı

Aslında erkek ve kadında kıl kökü sayısı aşağı yuları aynıdır. Fakat kadında kıllanma özel durumlar haricinde olmaz. Bunun nedeni erkekte kılların testesteron hormonu tarafından uyarılmasıdır. Kadında ise bu hormonun çok düşük düzeyde olması nedeniyle kıllar uyarılıp kalınlaşmaz. Lazer epilasyon gelişme evresinde olan kıllara etki eder. Vücudumuzdaki kılların az bir kısmı gelişme evresindedir. Kıllar gelişme evresinden dinlenme ve dökülme evrelerine geçmektedir. Bu aşamalar belli sürelerde olmaktadır.

Vücuttaki bölgelere göre bu süre ve evredeki kıl oranı değişkenlik gösterir. Örneğin saç bölgesinde dinlenme evresi çok uzundur. Bu nedenle saçlar dökülmez. Bazı bölgelerde özellikle hormona hassas kasık, koltuk altı bölgesinde büyüme evresindeki kıl fazladır. Ayrıca bu bölgedeki kıllar kalın ve daha koyudur. Kalın ve koyu kılların olduğu bölgelerde daha az lazer epilasyon seansı gerekir. Tüyler ince ise bu sayı artar. Bu sebeple kasık, koltuk altı ve alt bacak lazer epilasyona en iyi yanıt alınan bölgelerdir. Bu bölgelerde kişiye göre değişmekle birlikte 6 seanstan daha öncede yanıt alınabilmektedir. Lazer epilasyon amacıyla kullanılan lazerler alexandrite ve diode lazer olarak bilinen lazerlerdir. Bu lazer tipleri kullanılan lazerin teknik özelliklerine göre isimlendirilirler. Lazerlerin dokulardaki yaptıkları etkiler dalga boylarına göre değişiklik gösterir.

Lazer Epilasyon Test Seansı

Lazer epilasyon görüşme ve değerlendirmelerinden klinikler ücret almamaktadır. Bu uygulamalar kozmetolojik uygulamalar olduğundan doktorla genelde kısa süren bir ön görüşme yapılması geleneksel hale gelmiştir. Lazer epilasyon uygulamasından önce görüşmede uygulama yaptırmak isteyenin kıl ve cilt tipine bakılır. Uygulama yapılacak alan görülür. Geçirilmiş hastalıklar ve kullanılan ilaçlar sorgulanır. Tüm bunlardan sonra konunun uzmanı dermatolog ya da plastik cerrah epilasyon uygulamasına karar verir. Lazer epilasyon uygulamasından olası barı sonuç kestirilebilir. Doktor bu görüşmede diode mi? Yoksa alexandrite lazer mi? Uygulayacağına karar verir. Uygun dozu belirler. Ve test seansına geçilir.

Epilasyon test seansı işlemin bir provası gibidir. Bu nedenle epilasyon için geçerli tüm kurallar geçerlidir. Epilasyon öncesi bronz olmamak gerekir. Lazer Epilasyon önsesi ve sonrası uygulanan tüm prosedür test seansında da uygulanır. Alexandrite lazerlerde nadiren test gerekse de diode lazerlerde genelde test yapılır. Yaklaşık 5–10 dakika sonra ciltteki reaksiyon değerlendirilir. Bu sırada tecrübeli uzmanlar doz konusunda kolayca karar verebilirler. Lazer epilasyondaki bu uygulamalar uygulanan kişiden sorunsuz en iyi sonuçları almak içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir